O rasie

Pochodzenie

Koty rosyjskie niebieskie są bardzo starą rasą. Pochodzą spod Archanielska nad Morzem Białym, tuż za kołem podbiegunowym. W latach 60-tych XIX wieku brytyjscy marynarze przywieźli pierwszych przedstawicieli na statkach handlowych do Anglii.

Do roku 1900 nazywano je najczęściej kotami archanielskimi niebieskimi. Występowały też jako maltańskie niebieskie, hiszpańskie niebieskie, niebieskie kartuzkie, brytyjskie, a nawet amerykańskie. Na pierwszych wystawach wszystkie krótkowłose koty niebieskie pokazywano w jednej klasie, niezależnie od typu. Rasa została sklasyfikowana w Anglii w 1912 r.

W czasie II wojny światowej rasa niemal wyginęła, a ocaliło ją tylko krzyżowanie z Syjamami. W rezultacie uzyskano wyraźnie orientalną sylwetkę. W końcu w roku 1965 zespół hodowców brytyjskich zainicjował nowy program hodowlany, mający na celu przywrócenie rasie oryginalnego pod względem budowy kota rosyjskiego. Odpowiednio zmieniono wzorzec rasy, a cechy typowo syjamskie uznano za wadę.

STANDARD RASY

rasa rosyjski niebieski

CHARAKTER I USPOSOBIENIE

Jeśli chcesz mieć spokojnego kanapowca to… kot rosyjski niebieski jest nie dla Ciebie. To koty, których wszędzie jest pełno, pierwsze muszą sprawdzić, co jest w torbie z zakupami, towarzyszą właścicielowi w każdej czynności- zmywanie czemu nie- ważne, żeby Pan był blisko. Koty rosyjskie niebieskie są niezwykle skoczne i zwinne. Mając kota rosyjskiego w domu szybko przyzwyczaisz się do śladów łap tuż pod sufitem. Niezwykła inteligencja z łatwością pozwoli na samodzielne otwieranie szuflad i drzwi do pokojów, które są zamknięte. Jednocześnie kot rosyjski niebieski to przemiły, oddany przyjaciel, który uwielbia zabawy z właścicielem- szczególnie w aportowanie myszki.

Jeśli zdecydujesz się na posiadanie kota rosyjskiego niebieskiego już po pierwszych dniach będziesz się zastanawiał jak wcześniej mogłeś istnieć bez tego zwierzaka w domu?!

rosyjski niebieski rosyjski niebieski rosyjski niebieski rosyjski niebieski rosyjski niebieski rosyjski niebieski
Magdalena Słobodzian tel: 0 698 643 617,
Gadu-Gadugg-13526748 email kociapasja@interia.pl

Wszystkie zdjęcia umieszczone na stronie są własnością hodowli,
zabrania się ich kopiowania i dalszego powielania bez zgody właściciela